JEZIK U FOKUSU
Učenje španskoga jezika
   8. 3. 2024.   -   Aleksandra Gagić

Učenje španskoga jezika

Učenje stranih jezika je oduvek privlačilo interesovanje populacije svih uzrasta. Osim što pospešuje kognitivne sposobnosti i otkriva nove poslovne mogućnosti, daje priliku da upoznamo nove kulture i ljude, čini nas svestranijima i otvorenijima.

U poslednjih dvadesetak godina u Srbiji je veliku popularnost stekao jezik koji nije u velikoj meri zastupljen u srpskom obrazovnom sistemu – u pitanju je španski jezik. Razlog za njegovu enormnu i iznenadnu popularnost, treba najpre tražiti u pojavi velikog broja telenovela sa hispanskog govornog područja. Dolazak ovih sapunica, koje se u hispanskom svetu nazivaju još i „culebrones“* zbog velikog broja epizoda i nesagledivog završetka, dao je priliku gledaocima da oslušnu jedan melodičan i relativno lagan jezik koji se prosto lepi za uho. Mnogi su poželeli da ga uče, a motivi za to su bili posve različiti, od toga da lepo zvuči, da se lako pamti, govori u zemljama koje su veoma popularne kao turističke destinacije... Možda je tajna njegove popularnosti upravo u tome što i dalje nije zastupljen u mnogo obrazovnih institucija, naročito ne u onim formalnog karaktera.

Španski jezik je jedan od najznačajnijih jezika na svetskom nivou, kao maternji, govori ga 500 miliona ljudi, a predvidja se da će do 2050. taj broj porasti za čak 100 miliona.

Zvaničan je jezik komunikacije brojnih organizacija i institucija, poput Ujedinjenih Nacija, Uneska, Evropske unije.

Jedanaest dobitnika Nobelove nagrade za književnost su autori koji pišu na španskom jeziku.

Ovaj romanski jezik je drugi strani jezik po broju učenika, odmah posle engleskog. Prema podacima iz 2010. bilo je više od 20 miliona đaka na svetu koji uče španski kao strani jezik. Njega najviše žele da uče ispitanici iz čak 18 od 27 zemalja Evropske unije. Prvi strani jezik koji se u SAD i Brazilu uči na svim nivoima obrazovanja. Smatra se da će za tri generacije, čak 10 % svetske populacije biti u stanju da komunicira na španskom jeziku.

Poseduje preko 40 000 reči koje sadrže svih pet samoglasnika i te reči se zovu panvokali ili pentavokali.

Tokom istorijskog razvoja, osim latinskog jezika, najveći uticaj na španski izvršio je arapski jezik, usled prisustva mavarskog stanovništva na Iberijskom poluostrvu tokom skoro osam vekova.Na savremeni španski, kao i na ostale jezke, najveći uticaj ima engleski jezik.

Najveći broj izvornih govornika španskog jezika živi u Meksiku- 114 miliona stanovnika.

Za španski jezik koristi se sinonimni termin kastiljanski jezik, što potiče od naziva centralnih španskih pokrajina Kastilja la Manče i Kastilja i Leon iz kojih jezik i vodi poreklo.

Prvi pisani trag potiče iz 964. godine, dok je prvo književno delo na španskom jeziku anonimni epski spev El Cantar del Mío Cid iz 12 veka. Prva gramatika objavljena je 1492.

Španski jezik je zvaničan na teritoriji 21 države. U Španiji se govore još tri jezika, katalonski, galisijski i baskijski koji su zvanični samo u određenim pokrajinama. Iako se govori na čak tri kontinenta, o standardizaciji španskog jezika brine se institucija koja se zove Španska Kraljevska Akademija, dok je za širenje i popularizaciju španskog jezika i kulture zadužen Institut Servantes.


*culebra – zmija, culebrón – augmentativ – dugačka zmija,sapunica

https://www.speakinglatino.com/el-dia-e-spanish-language-day/

Tekst napisala:

prof. Aleksandra Gagić, nastavnik španskog jezika na studijskom programima na Univerzitetu Singidunum