JEZIK U FOKUSU
Zanimljivosti o nemačkoj kulturi i jeziku
   31. 7. 2024.   -   Katarina Nasradin

Zanimljivosti o nemačkoj kulturi i jeziku

Nemački jezik na našim prostorima poslednjih godina sve više dobija na značaju, kako u poslovnom svetu, tako i u svakodnevnici. Nemci su izvrsni poslovni partneri, vaze za narod koji je marljiv, organizovan i disciplinovan. 

Tekst će govoriti o nekim zanimljivostima vezanim za ovaj narod, kulturu, a ponajviše jezik.

 1. Berlin je glavni grad Nemačke. Ima čak tri aktivne operske kuće, veliki broj galerija, muzeja i više mostova nego Venecija, a najviša građevina u Berlinu je televizijski toranj koji je ujedno postao i važan simbol grada.

2. Nemačka je poznata po velelepnoj arhitekturi, parkovima, mostovima, jezerima, a ponajviše po dvorcima. Jedan najpoznatijih dvoraca je Neuschwanstein. Smešten je na jugu Nemačke, u Bavarskoj i nije ni čudo što je poslužio kao uzor za bajkoliki dvorac i logo crtanih filmova Disney-a.



3. Navešćemo neke od poznatih ličnosti poput pisaca Getea i Šilera, kompozitora Baha i Betovena, filozofa Kanta i Ničea. Među njima posebno ćemo istaći Getea i njegovo čuveno delo Faust gde Geteov student Faust prodaje dušu đavolu (srednjoveklovni motiv), ali ovoga puta ne zbog moći, novca ili ljubavi, već zbog želje da sazna sva znanja i tajne ovoga sveta.

4. Nemački jezik spada u grupu zapadnogermanskih jezika i sa tim u vezi u mnogome liči na engleski jezik, poznavanje engleskom pomaze usvajanju nemačkog, s tim što je izgovor dosta drugačiji. Izgovor kod nemačkog jezika je dinamički, često volimo da kazemo da je karakteran jezik sa jačim izgovorom.

5. Pored Nemačke, nemački jezik je oficijalni jezik Austrije, Lihtenštajna, i jedan od nekoliko oficijalnih jezika Švajcarske i Luksemburga. On je maternji jezik najvećeg broja stanovnika Evropske Unije.

6. Jezik je dosta uređen, ima izuzetke kao i svaki jezik, ali ne tako brojne. Sve imenice se u nemačkom pišu velikim slovom, ne samo vlastita imena i nazivi. A još jedna zanimljivost je da se brojevi od 21 do 99 pišu naopačke. Navešćemo primere:

20= zwanzig

21=einundzwanzig

22=zweiundzwanzig

23=dreiundzwanzig

24=vierundzwanzig

25=fünfundzwanzig

26 = sechsundzwanzig

 

Ovo su samo neke osnovne činjenice i zanimljivosti, ali će se priča nastaviti...

 

Autor:

Katarina Nasradin, nastavnik nemačkog jezika na Univerzitetu Singidunum