JEZIK U FOKUSU
Pričajmo engleski jezik kao kralj i kraljica
   7. 8. 2024.   -   Jovana Bošković

Pričajmo engleski jezik kao kralj i kraljica

Kralj, kraljica kao i celokupna britanska kraljevska porodica vekovima unazad privlače interesovanje ljudi širom sveta. Ukoliko bismo imali prilike da provedemo vreme sa članovima kraljevske porodice, bilo bi važno da budemo upoznati sa određenim jezičkim terminima specifičnim za njihovo izražavanje.

Počećemo od termina blue blood odnosno izraza da se smatra da su pripadnici aristokratije plave krvi. Prvi zapis plave krvi u kontekstu aristokratije je zabeležen početkom 19. veka. Takođe, važno je ispratiti hijerarhiju unutar same aristokratije te je bitno naglasiti da je duke odnosno vojvoda najviši rang unutar britanskog plemstva. Poreklo reči se pronalazi u latinskom jeziku ducere i značenju vođstvo.

Queen consort kao kralica supruga i king consort kralj suprug su supružnici kralja ili kraljice odnosno svoju titulu su dobili stupanjem u brak a ne rođenjem te nisu oni koji u biti vladaju. S toga možemo reći da je kralj Filip bio kralj suprug kraljice Elizabete II koja je bila vladar na funkciji odnosno kraljica jer je pravo na tu funkciju stekla rođenjem.


Abdication na engleskom jeziku i abdikacija iliti dobrovoljno odricanje trona na srpskom jeziku je termin koji označava korenite promene u državnom vođstvu. Jedan od najpoznatijih primera u 20. veku jeste kada je kralj Džordž VI stupio na tron usled abdikacije rođenog brata kralja Edvarda VIII čime je mladoj Elizabeti Aleksandri Meri zauvek promenjena sudbina, kasnije poznatoj kao kraljica Elizabeta II.


Regent kao i na srpskom jeziku regent je osoba koja vlada umesto monarha koji je ili sprečen ili nije dostigao godine odgovarajuće za stupanje na tron. Kao primer princa regenta se izdvaja kralj Džordž IV koji je preuzeo vlast od svog oca kralja Džordža III u 19. veku usled njegovog nestabilnog mentalnog zdravlja u poslednjoj deceniji života.

Unutar britanske kraljevske porodice vlast se vekovima nasleđuje poštujući principe primogeniture. Poreklo reči se pronalazi u latinskoj reči prīmogenitus u prevodu prvorođeni sin što i znači da prvo muško dete nasleđuje presto. Međutim, u 21. veku dolazi do izjednačavanja muške i ženske dece usvajanjem Akta o nasleđivanju 2013. godine čime se prati redosled rođenja i ne preskaču se ženska deca u liniji nasleđivanja, odnosno mlađi brat ne dobija više prednost nad starijom sestrom, što je danas slučaj sa princezom Šarlot i princem Luijem, decom princa i princeze od Velsa.

Monarh na vlasti ima pravo na raspolaganje sa fondom privy purse odnosno fondom za lične troškove, ne za troškove koji se odnose na zvanične, državne troškove. Čak i monarh ima svoj džeparac.


Tokom svih zvaničnih kraljevskih događaja u pozadini se mogu čuti fanfare odnosno kratka instrumentalna melodija koja se izvodi na limenim instrumentima i služi u svrhu najave nekoga ili nečega važnog kao što je dolazak kralja ili kraljice ili čitanje proglasa kralja ili kraljice.

Pored svih formalnih termina dodaćemo i jedan neformalni te ukoliko Vas član kraljevske porodice pozove na elevenses šta možete da očekujete? U pitanju je neformalan događaj u vidu lagane užine i druženja u prepodnevnim časovima. Kraljevska porodica oduvek privlači pažnju javnosti te smo na ovaj način malo istražili i upoznali se sa kraljevskim rečnikom.


Autor:

Jovana Bošković, Nastavnik engleskog jezika na Univerzitetu Singidunum