Svesni smo činjenice da poslednjih godina razloga za učenje stranih jezika ima mnogo. Pored toga što znamo da je to dobro za budući posao ili karijeru, poznavanje makar jednog stranog jezika u životu svakog čoveka danas smatra se opštom pismenošću i kulturom.
Poslednjih nekoliko decenija pokazalo se da učenje stranih jezika nije više samo hobi, već i potreba. Sve veća potreba za međunarodnom trgovinom, sklapanjem poslova i širenjem turizma na svetskom nivou dovode do toga da se kad tad sretnete sa osobom koja ne govori srpski jezik. Tu stupa na scenu poznavanje stranog jezika, jer, čak i ako ne planirate da odete negde u ‘beli svet’, šta ćete uraditi, ma koliko godina da imate, ako ‘beli svet’ dodje do Vas?
1. Brojne studije su pokazale da dok govorite neki strani jezik istovremeno poboljšavate svoje kognitivne sposobnosti, na prvom mestu memoriju.
2. Jezik i kultura jednog naroda usko su povezani. Zamislite da pokušavate da saznate nešto o britanskoj kulturi, a pritom uopšte ne razumete engleski jezik. Ili, pak, pokušavate da shvatite tekstove Boba Dilana, pesme Roling Stounsa ili Fredija Merkjurija, a zapravo ne znate šta sve te reči znače.
3. Učenjem stranih jezika jačamo samopouzdanje i prevazilazimo nesigurnosti koje osećamo. Dok usavršavanje već postojećeg znanja nekog stranog jezika dovodi do osvešćivanja naših sopstvenih sposobnosti i potencijala. A to nam, svakako, pomaže da vidimo sebe u nekom potpuno novom svetlu.
4. Usvajanje stranog jezika povećava i šanse za upoznavanje novih ljudi i rađanje novih prijateljstava. U eri interneta i društvenih mreža, dovoljno je samo par klikova i možete se povezati i, još lepše, ostati u kontaktu sa osobama koje ste upoznali dok ste, recimo, istraživali o znamenitostima njihove zemlje. A bez poznavanja nekog stranog jezika to je gotovo nemoguće.
5. Nastavku Vašeg profesionalnog razvoja i celoživotnom učenju i te kako će pomoći poznavanje jednog ili više stranih jezika. Zahvaljujući raznim stipendijama, imate mogućnost da makar deo svojih studija provedete u nekoj od stranih zemalja, da odete na razmenu ili čak da završite master ili doktorske studije u inostranstvu. A za taj poduhvat najvažnije jeste, svakako, znanje jezika koji se u toj zemlji govori.
6. Ovladavanje nekim stranim jezikom i otkrivanje novih kultura i naroda sasvim sigurno nam pomažu da imamo više razumevanja i prema sebi i prema drugima. A gledati na svet potpuno drugim očima je neprocenjivo iskustvo i izazov.
7. Da li ste čuli za eksplicitno učenje?
Eksplicitno učenje jeste učenje jezika u učionici u kojoj Vam nastavnik ili predavač objašnjava pravila. Deca u tome nisu uspešna zato što nemaju pažnju i sposobnost logičkog razmišljanja, u čemu su odrasli sjajni.
8. Iskusnije osobe poseduju veštine koje dolaze sa zrelošću, kao što su naprednije strategije rešavanja problema i sposobnost boljeg razumevanja jezika. Drugim rečima, ozbiljniji ’učenici’ obično dosta znaju o sebi i svetu i to znanje mogu vrlo vešto da iskoriste kako bi lakše i brže usvojili nove informacije.
9. Najveća prednost poznavanja stranog jezika jeste sposobnost da komunicirate sa što više ljudi. A to je, priznaćete, svima najvažnije i najpotrebnije.
Tekst napisala:
Jelena Mladenović, nastavnik engleskog jezika na studijskim programima na Univerzitetu Singidunum